Google

Google Ads Reklamlarıyla Mağaza Ziyaretlerini Artırmak!

Bildiğiniz gibi Google Arama Ağı Reklamları sadece web sitesi trafiğini artırmak için değil telefonla aranma, marka bilinirliği sağlama ve fiziki olarak mağaza ziyaretlerini artırmak için de kullanılabiliyor.

Mağaza ziyareti reklamlarıyla, konum olarak mağazanıza yakın kişilere Google Arama Ağı reklamlarıyla reklamınızda konumunuzu öne çıkarabilir, potansiyel müşterilerinizin mağazanızı ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

Google My Business nedir? Nasıl oluşturulur?

Google Arama Ağı reklamlarıyla mağaza ziyaretlerinizi artırmanın ilk adımı Google My Business hesabı oluşturmaktır. Google My Business (Google Benim İşletmem) şirketinizin resmi olarak Google Maps ve Google arama motorunda yer almasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde ilgili konumda size ait olan resmi bir şirket olduğunu Google’a bildirebilirsiniz.

Bunun için ilk olarak resmi bir mağazanızın bulunması gerekiyor ve bir Google Benim İşletmem hesabı (Google My Business) oluşturmanız gerekiyor. https://business.google.com/ Bu adrese tıklayıp gerekli adımları izleyerek Google Benim İşletmem hesabı oluşturabilirisiniz.

Google My Business hesabı oluşturduktan sonra şirketinizin reklamları için bir Google Ads hesabı oluşturmanız gerekiyor.

Google My Business ile Google Ads hesaplarını bağlamak

Google Benim İşletmem hesabı oluşturduktan ve konumunuz Google tarafından resmi olarak onaylandıktan sonra yer uzantısı ile mağaza ziyareti reklamları verebilmek için ads.google.com adresine giriş yapın ve aşağıdaki adımları takip edin.

Google Ads yer uzantısı oluşturmak

Eveeet geldik işin en önemli noktasına! Hemen Google Ads hesabınızda bir Arama Ağı Kampanyası oluşturun. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin.

Öncelikle aşağıdaki gibi kampanya hedefinizi belirleyin.

2. adımda Google Arama Ağı için kampanya türünüzü seçin

3. adımda müşterilerinizin size nasıl ulaşmasını istediğinizi seçerek bu kısımda Mağaza Ziyaretleri kısmını aktif hale getirin.

Bir sonraki adımda kampanyanız için gerekli olan işlemleri yaptıktan ve Google Arama Ağı’nı işaretledikten sonra aşağıdaki Yer Uzantıları kısmından Konum Uzantısı Oluştur‘a tıklayın.

Aşağıda açılan penceredeki gibi konumunuzun bağlı olduğu Gmail hesabınızı seçerek Google Ads hesabınızdan Google My Business hesabınıza hesapları bağlamak için istekte bulunun.

Google My Business ve Google Ads hesaplarınızda aynı Gmail adresinin yönetici olması işlemlerinizde size kolaylık sağlayacaktır.

Sonraki adımda hemen https://business.google.com/ adresine giriş yaptıktan sonra ilgili konumu seçerek aşağıdaki gibi sol barda bulunan Bağlı Hesaplar kısmına tıklayın.
Google Benim İşletmem Bağlı Hesaplar
Google Ads ve Google My Business Hesaplarını Birbirine Bağlamak

Son adımda aşağıdaki gibi gelen isteği göreceksiniz. Google Ads tarafından gelen bağlantı isteğini kabul ederek Google Ads ve Google My Business hesaplarınızı birbirine bağlayabilirsiniz. İşlemleri entegre ettikten sonra zaman zaman entegre süreci teknik olarak anında gerçekleşmeyebiliyor. Bu noktada Google, mail vb bildirimlerle sizi durumdan haberdar ediyor.

Google Ads ve Google My Business hesaplarınızın entegresi gerçekleştikten sonra yukarıda anlattığım gibi Google Ads Yer Uzantıları kısmından lokasyonunuzu seçerek kampanyanızı oluşturabilirsiniz!

Yer uzantısı kampanyası oluştururken mağazanızın açık olduğu saatlerde reklamlarınızın aktif olmasına özen gösterin. Mağaza saat bilgilerini de Google My Business Ayarlar kısmından ayarlayabilirsiniz.